Yaban Mersini Çayı

Yaban Mersini Çayı Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları Nelerdir?

Yaban Mersini Çayı  Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Yapılır? Nasıl Kullanılır? Nerelerde Satılır? Eczanelerde Var Mı? Faydaları Nelerdir? Zayıflatır Mı? Neye İyi Gelir? Zararları Nedir? Kullanıcı Yorumları Ve Şikâyetleri Nelerdir?  Gibi birçok sorunun cevabından bu makalede bahsedeceğiz.

Yaban Mersini Çayı Nedir?

Yaban mersini çayı, içerisinde yaban mersini meyvesi bulunan bir çaydır. Yaban mersini nedir? diye soracak olursanız, Yaban mersini meyvesinin birçok ismi vardır ayı üzümü, mavi yemiş, blueberry gibi. Fundagiller Ailesinden olan bu bitki Türkiye’de Karadeniz bölgesinde bulunmaktadır. Ama asıl yurdu Kuzey Amerika’dır. Yaban Mersini A, C, E, K vitaminleri barındırır vücuda son derece faydalı olan demir, potasyum, magnezyum, kalsiyum gibi mineralleri de barındırır.

Yaban Mersini Bitkisi

Yaban Mersini Çayı Ne İşe Yarar?

Yaban Mersini Çayı yaban mersini bitkisinden yapıldığı için tamamen doğaldır. Yarlarları ise saymakla bitmez ama biz yazımızda size bunlardan biraz bahsedeceğiz.

  • Kan şekerinizi düzenler günümüz diyabet hastalarının çokça yaşadığı düzensiz kan şekeri sorunu için kullanılabilir. Kan şekerinizi dengeler ve düzene sokar.
  • İdrar yollarınızı temizler idrar yolu tıkanıklığı için iyi bir ilaç etkisindedir.
  • Beyin sağılığınıza iyi gelir içinde bulundurduğu vitaminler sayesinde beyin hücrelerinizi ve sinirlerinizin sağlıklı olmasını sağlar. Hafızanızı güçlendirir düzenli tüketen çocukların ise öğrenme kapasitesini geliştirir ve alzheimer hastası olma riskini de düşürür.
  • Görme Kaybına iyi gelir eğer görme kaybınız varsa yaban mersini sayesinde bu sorunu biraz hafifletebilirsiniz. İçerisinde yüksek oranda antioksidan bulundurduğu için görme kaybını önler. Ayrıca göz enfeksiyonunu da engeller.
  • Sindirim sisteminizi düzenler sindirim sistemi bozukluğunuz varsa yaban mersini çayı size iyi gelecektir. Sindirim sisteminizi düzenler ve sindirim sistemi bozukluğu yoluyla gelen hastalıklara iyi gelir.
  • Kansere karşı korur içinde bulundurduğu vitaminler sayesinde kansere karşı bir kalkan niteliği taşır. Özellikle  kolon, rahim ve karaciğer kanserlerine karşı oldukça faydalı bir meyvedir.

Yaban Mersini Çayı Nasıl Kullanılır?

Bir bardak sıcak suya 2 şeker kaşığı kuru yaban mersinini koyup karıştırarak kullanabilirsiniz. 10-15 dakika dinlendirerek içmeniz tavsiye edilir.

Yaban Mersini Çayı Nerelerde Satılır?

Yaban mersini çayını çoğu yerde bulabilirsiniz bir de internet üzerinden online satış sitelerinden de bulabilirsiniz.

Yaban Mersini Çayı Eczanelerde Var Mı?

Bu bir çay olduğu için ve ilaç olmadığı için eczanelerde bulunmaz.

Yaban Mersini Çayı Aktarda Satılır Mı?

Genelde aktarlarda satışı olan bir ürün fakat bulunduğunuz yere göre değişkenlik gösterebilir.

Yaban Mersini Çayı Sipariş

Yaban Mersini Çayı Zayıflatır Mı?

Yaban mersini çayı içerisindeki zengin mineraller ve vitaminler sayesinde kilo vermenize yardımcı olacak besinler arasına girer.  Bu sebepten kilo verdirdiği söylenir fakat bu tarz konularda kesin bir şey söylemek mümkün değildir kişiden kişiye değişiklik gösterir.

Yaban Mersini Çayı Zararları Nelerdir?

Yaban mersini çayının faydaları olduğu gibi zararları da vardır;

  • Kan pıhtılaşması ve damar yollarını açtığı için kadınlarda özel günlerde fazla kanamaya neden olabilir.
  • Fazla kullanılırsa ishal gaz ve şişkinlik gibi sindirim yolu rahatsızlıkları yaşayabilirsiniz.
  • Kan şekeri düşürücü etkide olduğundan şeker hastaları ve ilaç kullanan hastaların kullanmaması tavsiye edilir.
macuni mahrem epimedyumlu macun isveç şurubu heart tonic Ketfort Tozu hibiskür çayı Tongkat Ajimat Madura Kekreyemiş Tozu Prostacare Ultra Collagen Forte