Acı Çiğdem

Acı Çiğdem Nedir? Nerede Yetişir? Faydaları Nelerdir?

Acı Çiğdem Nedir?

Acı Çiğdem zambakgiller türünden olan bir ottur. Latincede “Colchicum” ve Almancada ise “Herbstzeitlose” olarak bilinmektedir. Ülkemizde sadece acı çiğdem değil aynı zamanda güz çiğdemi adı ile de bilinir. Sağlığa faydaları vardır çiğdeme çok benzer ama çiğdem gibi yenilemez çünkü zehirlidir. Bu otun yumruları doğada bulunan çiğdem ile karıştırıldığı için bilmeden farkında olmadan yiyen çocuklarda ağır zehirlenmeler görülebilir.

Acı Çiğdem

Acı Çiğdem Nerede Yetişir?

Acı Çiğdem bitkisi yaklaşık olarak 10 ile 30 santimetreye kadar uzayabilen otsu ve yumrulu bir bitkidir. Sonbahar aylarında pembe renge sahip olan yaprakları ve 6 parçalı çiçekler açar. Yaprak ve meyveleri ise ilkbahar aylarında ortaya çıkmaktadır. Avrupa’da daha çok yetişmektedir. Kullanılabilen kısmı yumru ve tohum kısmıdır.

Acı Çiğdem

Acı Çiğdem Faydaları Nelerdir?

Acı Çiğdem zehirli bir ottur fakat sağlığa faydaları da vardır. Her ne kadar zehirli olsa da doğru kullanımda fayda sağlayabilmektedir. Acı çiğdem;

  • romatizma ya iyi gelir.
  • nikris tedavisinde kullanılır.
  • idrar arttırıcı özelliği vardır.
  • terletici özelliğe sahiptir.
  • müshil özelliği de taşır.

Acı Çiğdem

Acı Çiğdem Zararları Nelerdir?

Acı Çiğdemin içerisinde bulunan alkaloitlerin çok yüksek miktarda zehirleyici özelliği bulunmaktadır. Bu nedenden dolayı bu droglar ancak hekim kontrolünde kullanılmalıdır.

macuni mahrem epimedyumlu macun isveç şurubu heart tonic Ketfort Tozu hibiskür çayı Tongkat Ajimat Madura Kekreyemiş Tozu Prostacare Ultra Collagen Forte